Spoznajte s nami kapverdský ostrov Sal, jeho zaujímavé miesta, hotely, klady aj zápory, a ďaleko viac.
 
DOMOV PRÍRODA GEOLÓGIA OSTROVA MURDEIRA BURACONA PALMEIRA PEDRA DE LUME SALINAS A KRÁTER SANTA MARÍA
SAL

Domov
Príroda

Geológia

Murdeira

Buracona

Palmeira

Pedra de Lume

Salinas a sopka

Santa María

Nákupy

Fotografovanie

     
UBYTOVANIE

RIU Funana Garopa
OA Belorizonte

Odjo d´Agua

Morabeza

Dunas del Sal

Melia Tortuga

     
REKLAMA
     

 


KAPVERDY

Kapverdské ostrovy sa nachádzajú v Atlantiku, približne 6 hodín priameho letu z Bratislavy na Sal. Najznámejší ostrov tohto súostrovia je tiež popisovaný na týchto stránkach z reálnych skúseností cestovateľa. Stránky sa snažia pomôcť, odporúčať, upozorniť, informovať a najmä byť tu pre všetkých, čo hľadajú odpoveď na svoje otázky.

Kapverdský havo

     
DONATE

Pomohli vám stránky vo výbere, alebo chcete podporiť ich ďalšie fungovanie? Môžete tak spraviť ľubovoľnou čiastkou na: 

     
REKLAMA
     
Geológia a pobrežie

Ostrov Sal je jeden z najsuchších ostrovov Kapverd. Treba ho teda chápať ako ostrov, ktorý neoplýva riekami, jazerami, bujnou vegetáciou a typickým pralesom, čo si možno mnohí predstavujú pod pojmom „exotika“. Sal vznikol sopečnou činnosťou, predpokladá sa že celkom z dvoch sopiek. Tie sú už milióny rokov vyhasnuté. Ostrov má podlhovastý tvar a od severu na juh je ho možné v aute prejsť za asi 40 minút. Je zložený zo sopečných hornín, najmä pri niektorých pobrežiach a v blízkosti sopky je mäkký tuf viditeľný. Viditeľný je napríklad aj v Pedra de Lume v kráteri sopky. V ktorom je prevŕtaný priechod, s ktorým stavitelia pred dvesto rokmi nemali veľa práce. Kráter je dnes využívaný ako turistické lákadlo, nachádzajú sa v ňom soľné jazerá s účinkami podobnými na tie z Mŕtveho mora. Povrch ostrova je kamenistý, na niektorých miestach piesčitý. Miestnou raritou je piesková duna, nachádzajúca sa severne od hotela Riu Funana Garopa, čo je jeden z najväčších a najluxusnejších hotelov na ostrove. Je vytvorená z piesku, ktorý vzduchom nesú vetry zo Sahary. Kým piesok putujúci vzduchom je bežný jav napríklad aj u nás a človek ho nevníma, mnoho rokov rovnaké prúdenie vytvorilo na jednom mieste dvojitú dunu, ktorá má na neďalekom ďalšom ostrove svoje zrkadlové dvojča.

Pobrežie ostrova
Jeho pobrežia sú rôzne, zväčša tvorené kamenistými útvarmi, útesmi, a juh ostrova tvorí nádherná pláž s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Pozvoľný vstup je na niektorých miestach veľmi mierny, inde je mierne strmší, no stále však vhodný a odporúčateľný napríklad pre rodiny s deťmi.

Pláž Santa María, Kapverdy

Zaujímavé a pre odvážnejších viditeľné je východné pobrežie južnejšie od mesta Pedra de Lume. Nachádzajú sa tam žraloky, ktorým trčia plutvy. Ide však samozrejme o neškodné druhy malých žralokov, ktoré nemôžu človeku ublížiť.

Znečistenie
Tak ako tisícky ostrovov v celom oceáne, aj tu sa objavuje jav, kedy odpad z mora v podobe plastových fliaš a lán z lodí pripláva až na pobrežie a prúdy ho už nemajú kam inam unášať, zostáva na ostrove. Takto zašpinené sú dnes azda všetky ostrovy sveta v blízkosti morských prúdov a samotné Kapverdy za to nemôžu, pokiaľ sa zodpovednosť plaviacich sa ľudí a ľudí na odľahlých kútoch sveta pri pobreží nezmení.

Pláž na východe ostrova Sal

Na šťastie je o niečo viac južnejšia oblasť ostrova postihnutá akýmkoľvek súčasným znečistením len minimálne. Následne juh ostrova tvorí naozaj čistá voda bez zdá sa akejkoľvek vady. Veď možno tá voda je dôvodom, prečo i my sa na Kapverdy radi vraciame.

Z geologického hľadiska zaujímavé miesta
Z geologického hľadiska si nenechajte ujsť miesto známe ako Buracona. Ide o typicky čierny sopečný útes, ktorý tvoril tvrdú prekážku morským vlnám. Silný príboj do útesu dlhú dobu vyrezával útvar, ktorý dnes niekto nazýva prírodnou špirálou, iní zas prírodnými jazierkami v kaskádovitom štýle. Tie sú prístupné aj verejnosti a je možné sa v nich kúpať. V tesnej blízkosti jazierka je aj priezor do malej jaskyne hlbokej asi 5 metrov, na ktorej spodku sa nachádza svetelný úkaz viditeľný na poludnie. To je aj čas, kedy sem zavítajú návštevníci na organizovaných, či individuálnych výletoch. Zaujímavé je určite Pedra de lume, kde sa dá užívať soľný nadnášajúci kúpeľ, nakúpiť miestna soľ, prípadne soľ s bylinkami, alebo sa natrieť miestnym bahnom. Ďalej je tiež zaujímavá Palmeira, čo je malé mestečko pri pobreží, ktoré je známe svojimi neobvyklými vodou tvarovanými útvarmi v sopečných skalách. Odtiaľ je možné pozorovať horu, ktorú volajú pre podobnosť s kráľom zvierat jednoducho „Levia hora“.

Levia Hora Kapverdy

     


  Autor stránok | Obsah stránok | Copyrght - autorské práva vyhradené

 
 
© všetky práva vyhradené. Použitie akejkoľvek časti webu zakázané. Viac v časti copyright. |  Partneri: Cestovanie magazín, Cestovanie centrum, Zaujímavosti, Host 1Q