Spoznajte s nami kapverdský ostrov Sal, jeho zaujímavé miesta, hotely, klady aj zápory, a ďaleko viac.
 
DOMOV PRÍRODA GEOLÓGIA OSTROVA MURDEIRA BURACONA PALMEIRA PEDRA DE LUME SALINAS A KRÁTER SANTA MARÍA
SAL

Domov
Príroda

Geológia

Murdeira

Buracona

Palmeira

Pedra de Lume

Salinas a sopka

Santa María

Nákupy

Fotografovanie

     
UBYTOVANIE

RIU Funana Garopa
OA Belorizonte

Odjo d´Agua

Morabeza

Dunas del Sal

Melia Tortuga

     
REKLAMA
     

 


KAPVERDY

Kapverdské ostrovy sa nachádzajú v Atlantiku, približne 6 hodín priameho letu z Bratislavy na Sal. Najznámejší ostrov tohto súostrovia je tiež popisovaný na týchto stránkach z reálnych skúseností cestovateľa. Stránky sa snažia pomôcť, odporúčať, upozorniť, informovať a najmä byť tu pre všetkých, čo hľadajú odpoveď na svoje otázky.

Kapverdský havo

     
DONATE

Pomohli vám stránky vo výbere, alebo chcete podporiť ich ďalšie fungovanie? Môžete tak spraviť ľubovoľnou čiastkou na: 

     
REKLAMA
     
Živá príroda

Kapverdy sú pomerne živé. Označenie však pasuje na všetky ostrovy spoločne. Samostatný Sal je však suchší a neoplýva príliš bujnou vegetáciou, alebo zvieratkami. Živá príroda sa teda skôr orientuje na drobné živočíchy a more, ktoré prekypuje životom, hoci to na pobreží pri hoteloch tak nemusí vyzerať.

Rastlinstvo
Ostrov zarástli nízke trávy, kríky, prípadne akácie, ktoré sú vykrivené do čudesných tvarov a niekde dokonca tvoria obľúbený objekt fotografov. Lesy sa tu však nenachádzajú. Aj drevené výrobky, masky, sochy a rôzne figúrky predávané miestnymi predajcami suvenírov pochádzajú z ostrova Fogo, Boa Vista, Praia, alebo z dovážaného dreva zo Senegalu. Hotelové areály sú už o niečom inom. Tie pestujú a udržiavajú tropickú zeleň, keďže je o niečo viac náročnejšia na vodu. Ide hneď o niekoľko paliem, okrasné, ďatlové, kokosové a pár ďalších. Bežné sú aj okrasné dreviny s kvetmi. Na ostrove južnejšie od hlavného mesta v blízkosti mestečka Murdeira sa nachádza väčšie záhradníctvo, ktoré obklopuje viacero paliem. Tie tu pestujú práve pre potreby ostrova.

Živočíchy
Ostrov je na pôvodné živočíchy skromný. Okrem jašteričiek vo voľnej prírode sa nestretnete so žiadnou beštiou, ktorá by vám mohla akokoľvek vadiť. Samozrejme, ako všade na svete, aj tu žije hmyz a ide o drobný lietajúci hmyz, alebo šváby. Počas dňa sa akoby ani nemáte šancu stretnúť s ničím. Na ostrove tiež žijú vtáky. Minimálne sa tu nachádza niekoľko čajok. Skôr však narazíte na vrabcom podobné drobné vtáčiky, alebo skákavé vzácne druhy vtákov, ktoré vyhľadávajú na zemi potravu.

Morský život
Morský život je takmer opak. Pláže sú čisté a nenarazíte na nich ani na riasy, ani nejakú trávu, mušle, či mŕtvoly, medúzy, skrátka na nič. Pri šnorchlovaní a potápaní ďalej od brehu narazíte na drobné rybky, ďalej pri kameňoch a už menej navštevovaných miestach človekom dovolenkárom nájdete oveľa bohatší podmorský život. Ťažko popisovať, čo všetko v mori pláva, keďže ide o homáre, kraby, ryby od výmyslu sveta, koraly, tuniaky, ďalej na otvorenom mori zas nájdete sezónne veľryby, delfíny, korytnačky morské (liaheň majú v blízkosti hotela RIU Funana Garopa na západnej strane južného pobrežia), alebo lietajúce ryby. Samozrejme, že vo vode sú aj žraloky, ale netreba sa hneď prežehnávať. Zo stoviek druhov žralokov dokáže možno len 5 reálne ublížiť človeku a tie tu nie sú. Žraloky sa bežne chovajú aj v našich akváriách a mnohé druhy nemajú viac ako 20 cm. To je však otvorené more, nie blízke pobrežie a pláž. Dôvod nevycestovania na Kapverdy len preto, že niekoho môže zožrať žralok je teda úsmevný, žiaľ častý, hoci bez logiky.

Psi na pláži
Na pláži prekvapia túlavé psy. Tu však pozor, nejde o miestne zviera ale zviera privezené človekom. Ide o psy, ktoré sú neškodné a skôr ide o tulákov, ktorí sú na ľudí zvyknutí, dokonca ich chránia pred čiernym obyvateľstvom, ak by náhodou chcel nejakí miestni ponúkať výlety, copíky, či nejaké výrobky. Aj tak je takáto situácia skôr vzácna. Pláže sú pokojné, čisté a ak aj na nejakého havkáča narazíte, zrejme bude spať pod opustených ležadlom a nebude opaľujúcich sa otravovať. Ani vtedy, keby mali v taške polkilovú klobásu.
 

     


  Autor stránok | Obsah stránok | Copyrght - autorské práva vyhradené

 
 
© všetky práva vyhradené. Použitie akejkoľvek časti webu zakázané. Viac v časti copyright. |  Partneri: Cestovanie magazín, Cestovanie centrum, Zaujímavosti, Host 1Q