Spoznajte s nami kapverdský ostrov Sal, jeho zaujímavé miesta, hotely, klady aj zápory, a ďaleko viac.
 
DOMOV PRÍRODA GEOLÓGIA OSTROVA MURDEIRA BURACONA PALMEIRA PEDRA DE LUME SALINAS A KRÁTER SANTA MARÍA
SAL

Domov
Príroda

Geológia

Murdeira

Buracona

Palmeira

Pedra de Lume

Salinas a sopka

Santa María

Nákupy

Fotografovanie

     
UBYTOVANIE

RIU Funana Garopa
OA Belorizonte

Odjo d´Agua

Morabeza

Dunas del Sal

Melia Tortuga

     
REKLAMA
     

 


KAPVERDY

Kapverdské ostrovy sa nachádzajú v Atlantiku, približne 6 hodín priameho letu z Bratislavy na Sal. Najznámejší ostrov tohto súostrovia je tiež popisovaný na týchto stránkach z reálnych skúseností cestovateľa. Stránky sa snažia pomôcť, odporúčať, upozorniť, informovať a najmä byť tu pre všetkých, čo hľadajú odpoveď na svoje otázky.

Kapverdský havo

     
DONATE

Pomohli vám stránky vo výbere, alebo chcete podporiť ich ďalšie fungovanie? Môžete tak spraviť ľubovoľnou čiastkou na: 

     
REKLAMA
     

Fotografovanie

Celý Sal je miestom, na ktorom si každý fotograf nájde svoje vyžitie. Objektmi môžu byť hotelové areály, palmy, športovci na pláži a aj tí aktívnejší priamo na vode. Ďalej nepochybne príroda, geologické útvary, a miestni ľudia. Tu však pozor.

Fotografovanie ľudí
A
k chcete fotografovať dospelých, už len jednoduchý náznak „Foto?“ s pohybom fotoaparátu na konkrétnu osobu je prejavom slušnosti, ktorú tak ako na Kube, v Mexiku, vôbec v Karibiku, v Thajsku, či kdekoľvek v tropických končinách sveta nepoznajú ani turisti zo Slovenska a ani z Čiech. Černošské obyvateľstvo a ich spôsob života môže byť pre nás veľmi lákavé a exotické, zaujímavé. V mnohých smeroch môže ísť o prvky známe len z televízie a tak ide o ešte viac lákavé objekty pre fotografie. Miestne deti sú nádherné. Bez akýchkoľvek skrytých zmyslov tohto tvrdenia, je to známy fakt. Ľudia sú tu celkovo veselí, spokojní, šťastní, riadia sa známym heslom „No Stress...“ a aj to je dôvodom, prečo sa nám môže zdať to všetko tak krásne a cool.

Typicky české a taktiež typicky slovenské je pichnúť objektív pred černoška a fotiť ako zmyslu zbavený. To aj napriek tomu, že uteká, protestuje, nesúhlasí a kričí. To isté s bežným miestnym obyvateľom a len preto, že má pri sebe opicu, nemožno považovať za dôvod, že musí byť na vašej fotografii. Rovnako ako by sa nám nepáčilo, keby sa pred nás z ničoho nič postavilo dvadsať Japoncov a fotilo si nás hromadne ako ideme spotení z Jednoty domov, tak isto môže byť situácia nepríjemná aj pre miestnych. To však mnohých turistov a dovolenkárov absolútne nezaujíma. Aj napriek upozorneniam niektorých sprievodcov sa opakovane stáva, že tvrdohlavý turista vyrazí do mesta, zazrie dieťa a sleduje ho ako úchylák, pričom to uteká od strachu domov a volá o pomoc. Taktiež odfotografovanie si niekoho len tak, že ho vidíte na ulici a tasíte objektív môže byť komukoľvek nepríjemné. Opakovane sa stáva, že si turista chce odfotiť niekoho dieťa, ale necíti potrebu rodičovi ani naznačiť a opýtať sa, či môže urobiť nejaký záber. Pokiaľ mierite so zámerom fotografovať si deti do vlastného albumu, majte so sebou nejaké drobné sladkosti, pastelky alebo perá. Ak už musíte totiž fotografovať a nemôžete odolať, je dobré mať pre drobca odškodné. Pozor, aby ste dieťa neťahali za ruky a nútili do fotografie napriek očividnému nesúhlasu dieťaťa, či človeka. S niečím takým som sa žiaľ stretol opakovane u ľudí, ktorí nepotrebovali poznať názor fotografovaného. Ignorantov a agresívnych ľudí je žiaľ medzi bežnými turistami stále dostatok.

Podmienky
Podmienky pre fotografovanie sú dobré,. Počasie je len v malom percente upršané, alebo zamračené. Za každého počasia je možné chodiť stále voľne. Večer sa odporúča sveter a dlhšie nohavice. Podmienky pre samotné fotografovanie sú dobré. Slnko sa nachádza priamo nad hlavou (Na obed protisvetlo so slnka nehrozí.) počas obeda a na južnom pobreží pri pohľade do mora sa pomaly točí za vás a viac na pravo. Smerom k Santa Maríi a mólu sa od pláže stretnete so svojim tieňom poobede a podvečer.
     


  Autor stránok | Obsah stránok | Copyrght - autorské práva vyhradené

 
 
© všetky práva vyhradené. Použitie akejkoľvek časti webu zakázané. Viac v časti copyright. |  Partneri: Cestovanie magazín, Cestovanie centrum, Zaujímavosti, Host 1Q