Spoznajte s nami kapverdský ostrov Sal, jeho zaujímavé miesta, hotely, klady aj zápory, a ďaleko viac.
 
DOMOV PRÍRODA GEOLÓGIA OSTROVA MURDEIRA BURACONA PALMEIRA PEDRA DE LUME SALINAS A KRÁTER SANTA MARÍA
SAL

Domov
Príroda

Geológia

Murdeira

Buracona

Palmeira

Pedra de Lume

Salinas a sopka

Santa María

Nákupy

Fotografovanie

     
UBYTOVANIE

RIU Funana Garopa
OA Belorizonte

Odjo d´Agua

Morabeza

Dunas del Sal

Melia Tortuga

     
REKLAMA
     

 


KAPVERDY

Kapverdské ostrovy sa nachádzajú v Atlantiku, približne 6 hodín priameho letu z Bratislavy na Sal. Najznámejší ostrov tohto súostrovia je tiež popisovaný na týchto stránkach z reálnych skúseností cestovateľa. Stránky sa snažia pomôcť, odporúčať, upozorniť, informovať a najmä byť tu pre všetkých, čo hľadajú odpoveď na svoje otázky.

Kapverdský havo

     
DONATE

Pomohli vám stránky vo výbere, alebo chcete podporiť ich ďalšie fungovanie? Môžete tak spraviť ľubovoľnou čiastkou na: 

     
REKLAMA
     
Salinas a kráter sopky

V Jordánsku sme mohli navštíviť Mŕtve more a myslieť si, že je jedinečné. Svojim spôsobom možno áno, a predsa nie tak celkom. Nad dedinkou Pedra de Lume sa nachádza cestička k parkovisku a vrátnici k zvláštnemu výrezu v miestnom kopci. Vstupné je 5 EUR a je v cene poznávacích zájazdov, pokiaľ je realizovaný cez vášho delegáta. Výrez v kopci je spravený do mäkkého sopečného tufu a prejde ním v prípade potreby aj celý traktor.

Salinas, kráter sopky a soľný kúpeľ 

Ide o priechod vytesaný do skaly, ktorý vám pohodlne sprístupňuje priestor na opačnej strane kopca. Na druhej strane pochopíte, že kopec je v skutočnosti stena sopečného kráteru. Žiaden strach, sopka vyhasla už pred miliónmi rokov a dnes netvorí žiadne nebezpečenstvo a ani seizmickú aktivitu. Na druhej strane klesáte po cestičke k miestnej reštaurácií s výbornou ponukou rybích špecialít a jedál z kuracieho mäsa. Nezabudnite sa pozerať do mohutne rozľahlého údolia pod vami. Ani by ste neverili, že ste sa ocitli v sopke, ktorá veľmi dávno tvarovala tento ostrov a chrlila miliardy ton lávy. Do kruhu tvarované dno krátera dnes tvoria soľné ložiská v jazierkach naukladaných vedľa seba.

Salinas, kráter sopky a soľný kúpeľ

Ťažba soli
Soľ sa tu ťaží už od nepamäti. Podložie krátera sa nachádza na úrovni Atlantického oceánu, ktorý obklopuje ostrov. Aj preto sem podzemím preniká slaná voda z mora, v zemi sa filtruje a predsa stále slaná preniká až sem, kde sa vyparuje, no zanecháva pritom soľ. Tá sa tu dodnes ťaží, aj keď v menšej miere. V reštaurácií v kráteri je možné kúpiť si miestnu soľ ako suvenír, prípadne je k dispozícií aj kúpeľná soľ, alebo soľ s bylinkami ideálna na ryby.

Salinas, kráter sopky a soľný kúpeľ

Kúpanie a kapverdské „Mŕtve more“
Pre turistov je to jedno z najväčších lákadiel celého ostrova. V soľných jazierkach sú vyčlenené dve veľké, ktoré môžete osobne navštíviť. Nepočítajte s plávaním a už vôbec nie s potápaním. Vysokomineralizovaná voda na tomto mieste by vám mohla vyštípať nezacelené rany na pokožke a v očiach vie urobiť tiež neplechu. Návštevníci Mŕtveho mora poznajú obmedzenia pohybu a jedinečnosť nadnášania na vode. Aj tu si môžete do sýtosti užiť neobvyklé nadnášanie človeka na vode. Na dne jazierok sa nachádza bahno, ktoré má mať liečivé účinky, priaznivé na pokožku. Slaná voda samotná ma bohaté zdravotné účinky, napríklad pre ľudí s kožnými chorobami. V plánoch je aj komerčné využívanie tohto miesta pre kúpeľné využitie. Zatiaľ sa však v roku 2013 nezahájila výstavba, ani úpravy okolia pre tento účel. Ide teda zatiaľ len o plány.

Salinas, kráter sopky a soľný kúpeľ

Kúpanie v takto slanej a mineralizovanej vode spôsobí, že sa na tele po vyjdení z vody vykryštalizuje zachytená soľ. Pre mnohých to nie je príliš príjemné, a pre lepšie pohodlie sú v miestnej reštaurácie pripravené sprchy. Za jedno euro sa dá na recepcii kúpiť karta, na základe ktorej vám teta pustí vodu. S tou sa musí šetriť, keďže ako sladká, neslaná voda (zmývať soľ slanou vodou by nemalo taký zmysel) je tu drahá. Sú tu dostupné prezliekarne, ako aj bezplatné toalety.
 

     


  Autor stránok | Obsah stránok | Copyrght - autorské práva vyhradené

 
 
© všetky práva vyhradené. Použitie akejkoľvek časti webu zakázané. Viac v časti copyright. |  Partneri: Cestovanie magazín, Cestovanie centrum, Zaujímavosti, Host 1Q